
У розвинених країнах світу великі молочні господарства часто мають власні переробні потужності та канали збуту. Українські ж підприємства, стикаючись із браком коштів, високими відсотковими ставками за кредитами, економічною нестабільністю та відсутністю власних каналів реалізації, не можуть дозволити собі обладнання для переробки сировини. Поодинокі випадки створення замкненого циклу виробництва є радше винятком.
Молочний модульний мінізавод – це мобільна лінія агрегатів, призначена для переробки молока та зберігання молочних продуктів. Він дозволяє перетворювати сире молоко на повний асортимент натуральної, екологічно чистої молочної та кисломолочної продукції. Кожен мінізавод оснащений системами водопостачання (холодного та гарячого), електроживлення, каналізації, опалення, вентиляції та кондиціонування.
Головна перевага модульного мінізаводу порівняно з іншим переробним обладнанням – його мобільність та компактність. Це дозволяє транспортувати та встановлювати його будь-де. Окрім комерційного прибутку, такий завод матиме й соціальний ефект, забезпечуючи населення якісними, екологічно безпечними молочними продуктами та зменшуючи залежність сільгоспвиробників від посередників. Це позитивно вплине на цінову ситуацію на регіональному ринку.
Мінізавод виконує такі функції:
- Приймання, очищення, охолодження та зберігання сирого молока.
- Виготовлення молочних і кисломолочних продуктів.
- Фасування продукції у пакети (поліетилен або пюрпак).
- Відновлення сухого молока.
- Зберігання готової продукції.
- Забезпечення побутових умов для персоналу.
Залежно від обсягу переробки та асортименту продукції, молочні мінізаводи поділяються на універсальні та стандартні.
Універсальний молочний мінізавод здатен виробляти весь асортимент молочної та кисломолочної продукції. Обсяг та асортимент продукції можна гнучко змінювати відповідно до потреб ринку. Такі мінізаводи доцільно використовувати в умовах нестабільного попиту на певний вид продукції або коли підприємство ще не визначилося з конкретним обсягом та асортиментом випуску.
Стандартний молочний мінізавод має фіксовану потужність переробки та конкретний асортимент продукції. Його варто купувати за наявності сталих ринків збуту та стійкого попиту.
Асортимент молочних мінізаводів на ринку є значним. Деякі виробники пропонують на своїх сайтах функцію підбору, де клієнт вказує необхідні параметри, а система автоматично підбирає відповідний мінізавод. Якщо жоден з варіантів не підходить, можна замовити індивідуальну модель з опціями, що відповідають виробничим потребам підприємства.
Ціна мінізаводу залежить від комплектації обладнання, його потужності, асортименту продукції тощо. У вартість виробники часто включають транспортування, монтаж, введення в експлуатацію, випуск пробної партії продукції, навчання персоналу, а також гарантійне та післягарантійне обслуговування.
Зважаючи на тенденції до укрупнення українських молочних господарств, варто також проаналізувати рентабельність встановлення заводів з добовим обсягом переробки від 5,0 до 20,0 тонн.
Асортимент мінізаводів на українському ринку представлений різними виробниками, серед яких ізраїльська компанія Tessa. У таблиці 1 наведено технічні характеристики та ціни модульних мінізаводів різної потужності.
Таблиця 1
Технічні характеристики та ціна модульних мінізаводів Tessa, 2024 рік
| Основні характеристики | Tessa | ||
| 1A308 | 1A404 | 1A408 | |
| Країна-виробник | Ізраїль | ||
| Максимальний обсяг перероблення за добу, т | 5,0 | 10,0 | 20,0 |
| Кількість модулів, шт. | 6 | 11 | 19 |
| Чисельність обслуговчого персоналу, осіб | 5 | 8 | 11 |
| Споживання електроенергії, кВт⋅год | 185 | 270 | 390 |
| Витрата води, м3/добу | 4,5 | 10,0 | 14,0 |
| Площа, м2 | 157 | 230 | 420 |
| Орієнтовна вартість, млн грн | 45,100 | 55,470 | 69,435 |
Молочний мінізавод складається з кількох готових модулів. Кожен такий завод укомплектований необхідним обладнанням і комунікаціями для повного технологічного циклу переробки молока та зберігання готової продукції, а також має побутові приміщення і генератор крижаної води. Мінізаводи Tessa відповідають українським санітарно-гігієнічним нормам, вимогам пожежної та електробезпеки, а також нормам охорони праці. Санітарна обробка обладнання та приміщень проводиться відповідно до вимог з використанням CIP-мийки та парогенератора. Обладнання мінізаводу та молокопроводи виготовлені з високоякісної харчової нержавіючої сталі.
Вартість мінізаводів Tessa залежить від добового обсягу приймання та перероблення сировини. Завод Tessa 1A308 (потужністю 5 т/добу) коштує 45,100 млн грн, модель 1A404 (потужністю 10 т/добу) – 55,470 млн грн, а 1A408 (потужністю 20 т/добу) – 69,435 млн грн.
На ефективність роботи заводу впливає низка факторів, першим з яких є вихід готової продукції.
З молока, що містить 3,7% жиру та 4,0% білка, за допомогою заводу Tessa-1A308 (переробка 5,0 т сировини на добу) можна отримати: 3851,0 кг пастеризованого молока (3,2% жиру); 500,0 кг кефіру (2,5% жиру); 77,0 кг сиру (18% жиру); 149 кг сметани (15% жиру); 423,0 кг сироватки.
Завод Tessa-1A404 може переробляти 10,0 т сировини на добу (за умови якості: жирність – 3,7%, вміст білка – 4,0%). Вихід готової продукції становитиме: 3851,0 кг пастеризованого молока (3,2% жиру) та 3457,0 кг пастеризованого молока (2,5% жиру); 1200,0 кг кефіру (2,5% жиру); 492,0 кг сметани (15% жиру); 153,0 кг сиру (18% жиру); 847,0 кг сироватки.
Завод Tessa-1A408 дозволяє переробляти 20,0 т сировини на добу, з яких можна отримати: по 8400,0 кг пастеризованого молока жирністю 3,2% та 2,5%; 1800,0 кг кефіру (2,5% жиру); 400 кг сметани або вершків питних (15% жирності); 153,0 кг сиру (18% жиру); 847,0 кг сироватки. Важливо, що обсяг та асортимент продукції можна коригувати залежно від попиту на ринку.
Наступним фактором, що впливає на ефективність мінізаводу, є ціна реалізації молочної продукції. Вона змінюється сезонно: взимку ціни, як правило, вищі, ніж улітку (через сезонність виробництва). Динаміка середніх цін на молочні продукти протягом 2023 року зображена на рис. 1. Середньорічні показники були такими: 38,27 грн/л молока (до 2,6% жирності), 48,27 грн/л молока (3,2% жирності), 41,64 грн/л кефіру (до 2,6% жирності), 102,61 грн/кг сметани (до 15% жирності), 169,41 грн/кг сиру (18% жирності), 12,5 грн/кг сироватки.

Рис. 1. Динаміка середніх цін на молочні продукти в Україні, 2023 рік, грн/кг(л)
Відстань до потенційних ринків збуту також суттєво впливає на прибутковість модульного мінізаводу. Для заводу Tessa-1A308 (що виробляє 4577,0 кг продукції на добу) рекомендовано використовувати ізотермічний фургон Hyundai EX8 (вантажністю 5375,0 кг). Перевезення на відстань 50 км обійдеться приблизно в 1,0 тис. грн (пальне) + 0,5 тис. грн (зарплата водія з нарахуваннями за 3 години роботи). Загалом – близько 1,5 тис. грн.
Для перевезення продукції з заводу Tessa 1A404 доцільно використовувати Iveco Eurocargo-ML150E2. Транспортування на 50 км коштуватиме 1,8 тис. грн (1,2 тис. грн – пальне, 0,6 тис. грн – зарплата водія).
Доставка продукції з заводу Tessa 1A408 вимагатиме двох таких автомобілів. Загальні транспортні витрати становитимуть 3,6 тис. грн, при цьому вартість перевезення 1 кг продукції суттєво не зміниться.
Згідно з даними таблиці 2, виробничі витрати для заводу Tessa 1A308 (5,0 т/добу) складуть 81,1 тис. грн, зокрема: 62,5 тис. грн – собівартість 5 тонн сирого молока (12,5 грн/кг); 6,5 тис. грн – електроенергія; 7,8 тис. грн – зарплата персоналу; 4,3 тис. грн – витратні матеріали (пакування, закваски, мийні засоби тощо); 1,5 тис. грн – транспортні витрати.
Таблиця 2
Прогноз прибутковості функціонування модульного мінізаводу, 2024 рік
| Показник | Tessa | ||
| 1A308 | 1A308 | 1A308 | |
| Добовий обсяг перероблення, кг | 5000 | 10000 | 20000 |
| Затрати електроенергії, кВт | 136 | 236 | 320 |
| Чисельність обслуговчого персоналу, осіб | 4 | 5 | 6 |
| Транспортні витрати, тис. грн | 1,5 | 1,8 | 3,6 |
| Виробнича собівартість сирого молока, грн/кг | 12,5 | 12,5 | 12,5 |
| Сума виробничих витрат (тис. грн/добу), зокрема: | 81,1 | 152,4 | 285,2 |
| вартість сирого молока | 62,5 | 125,0 | 250,0 |
| вартість витраченої електроенергії | 6,5 | 11,3 | 15,4 |
| заробітна плата персоналу і нарахування на неї | 7,8 | 9,8 | 11,7 |
| витрати розхідних матеріалів (природні закваски, паковання тощо) | 4,3 | 6,3 | 8,1 |
| Добова виручка (тис. грн), зокрема від реалізації: | 240,3 | 455,2 | 879,5 |
| молока пастеризованого (частка жиру 3,2%) | 185,9 | 185,9 | 405,5 |
| молока пастеризованого (частка жиру 2,5%) | ‒ | 132,3 | 321,5 |
| напою кисломолочного кефірного (частка жиру 3,2%) | 20,8 | 50,0 | 75,0 |
| сиру (частка жиру 18%) | 13,0 | 25,9 | 25,9 |
| сметани (частка жиру 15%) | 15,3 | 50,5 | 41,0 |
| сироватки молочної | 5,3 | 10,6 | 10,6 |
| Валовий прибуток від реалізації добової партії продукції, тис. грн | 157,7 | 301,0 | 590,7 |
| в розрахунку на один кг сирого молока, грн | 31,5 | 30,1 | 29,5 |
Виручка від реалізації добової партії продукції на заводі Tessa 1A308 становитиме 240,3 тис. грн. Зокрема, від пастеризованого молока – 185,9 тис. грн, кефіру – 20,8 тис. грн, сиру – 13,0 тис. грн, сметани – 15,3 тис. грн, сироватки – 5,3 тис. грн. Валовий прибуток від реалізації добової партії молочної продукції становитиме 157,7 тис. грн, або 31,5 грн на кілограм сирого молока. Переробка на власному мінізаводі Tessa 1A308 потужністю 5,0 т/добу принесе підприємству 29,5 грн додаткового прибутку на кожен перероблений кілограм молока порівняно з реалізацією сировини посередникам.
Функціонування модульного мінізаводу Tessa 1A404 (10 т/добу) обійдеться у 152,4 тис. грн щодоби. Витрати на кілограм сирого молока знизяться на 0,99 грн (6,1%) порівняно з моделлю 1A308 і становитимуть 15,24 грн/кг. Це досягається завдяки використанню продуктивнішого обладнання (зниження вартості енергії на 0,17 грн/кг, або 13,3%) та оптимізації витрат на персонал (зменшення на 0,58 грн/кг, або 37,5% – до 0,98 грн/кг).
Реалізація добового обсягу продукції з заводу Tessa 1A404 принесе 455,2 тис. грн виручки. Зокрема, від молока жирністю 3,2% – 185,9 тис. грн, молока жирністю 2,5% – 132,3 тис. грн, кефіру – 50,5 тис. грн, сиру – 25,9 тис. грн, сметани – 50,5 тис. грн, сироватки – 10,6 тис. грн. Валовий прибуток становитиме 301,0 тис. грн, або 30,1 грн на кілограм сирого молока. Порівняно з продажем сирого молока посередникам, прибутковість переробки буде вищою на 28,1 грн/кг.
Загальна сума виробничих витрат на перероблення 20,0 т сирого молока на модульному мінізаводі Tessa 1A408 становить 285,2 тис. грн. Витрати на кілограм сирого молока на 0,98 грн (6,44%) менші, ніж у заводу потужністю 10,0 т, і на 1,97 грн (12,12%) – ніж у заводу потужністю 5,0 тонн. Це пояснюється ефективнішим використанням енергії та вищою продуктивністю праці персоналу.
Реалізація продукції з заводу Tessa 1A408 принесе 879,5 тис. грн виручки. Зокрема: 405,5 тис. грн – від молока жирністю 3,2%, 321,5 тис. грн – від молока жирністю 2,5%, 75,0 тис. грн – від кефіру, 25,9 тис. грн – від сиру, 41,0 тис. грн – від сметани, 10,6 тис. грн – від сироватки. Валовий прибуток становитиме 590,7 тис. грн, або 29,5 грн на кілограм переробленої сировини. Порівняно з реалізацією посередникам, переробка на власному мінізаводі Tessa 1A408 дає можливість отримати на кожен кілограм сирого молока додаткові 27,5 грн валового прибутку.
За умов високої конкуренції на ринку молочних продуктів, основним викликом при впровадженні модульного мінізаводу є пошук ринків збуту. Реалізувати продукцію можна через власний магазин, співпрацюючи з ритейлерами, або продаючи гуртовим посередникам (ціна буде на 15-25% нижчою, ніж у супермаркетах).
Найзручнішим для покупця є придбання продукції через мережу супермаркетів. Продаж через власні магазини та торгові точки вимагає значних інвестицій у приміщення, обладнання та високооплачуваних фахівців з маркетингу, що знижує прибутковість. Усі ці витрати будуть включені в кінцеву ціну, що вплине на конкурентоспроможність продукції.
Згідно з рис. 2, для досягнення точки беззбитковості мінізаводу Tessa 1A308 (5,0 т/добу) необхідно щомісяця реалізовувати близько 34,4% готової продукції. Для заводів на 10,0 і 20,0 т цей показник становить 33,8% і 32,9% відповідно.

Рис. 2. Залежність середньомісячного валового прибутку (збитку) мінізаводу Tessa від його потужності та відсотка реалізованої продукції, 2024 р. (прогноз)
За тридцять днів роботи модульних мінізаводів Tessa 1A308, 1A404, 1A408 можливо переробити 150,0 т, 300,0 т та 600,0 т сировини відповідно. За умови стовідсоткової реалізації виробленої продукції, валовий прибуток становитиме 4,731 млн грн, 9,029 млн грн та 17,722 млн грн.
Зважаючи на короткі терміни придатності молочної продукції, система її збуту має бути налагоджена. Нереалізована продукція збільшує витрати, що впливає на термін окупності мінізаводу та величину прибутку. Тому необхідний аналіз економічної ефективності та терміну окупності залежно від прогнозних сценаріїв розвитку (табл. 3), де враховується відсоток реалізованої продукції. Песимістичний сценарій передбачає реалізацію 40,0%, реалістичний – 60,0%, оптимістичний – 80,0%.
Таблиця 3
Економічний ефект і термін окупності модульного мінізаводу, 2025–2030 рр., (прогноз)
| Показник | Сценарії розвитку | ||||||||
| песимістичний | реалістичний | оптимістичний | |||||||
| Tessa | Tessa | Tessa | |||||||
| 1A308 | 1A404 | 1A408 | 1A308 | 1A404 | 1A408 | 1A308 | 1A404 | 1A408 | |
| Середній відсоток реалізованої продукції, % | 40 | 60 | 80 | ||||||
| Сума виробничих витрат за 30 днів, млн грн | 2,479 | 4,626 | 8,664 | 2,479 | 4,626 | 8,664 | 2,479 | 4,626 | 8,664 |
| Виручка від реалізації за 30 днів, млн грн | 2,884 | 5,462 | 10,554 | 4,326 | 8,193 | 15,831 | 5,768 | 10,924 | 21,109 |
| Валовий прибуток за 30 днів, млн грн | 0,405 | 0,836 | 1,891 | 1,847 | 3,567 | 7,168 | 3,289 | 6,298 | 12,445 |
| Валовий прибуток за п’ять років, млн грн | 24,292 | 50,147 | 113,431 | 110,812 | 214,013 | 430,061 | 197,331 | 377,879 | 746,690 |
| Загальна сума інвестицій (млн грн), зокрема: | 52,286 | 64,917 | 84,178 | 52,286 | 64,917 | 84,178 | 52,286 | 64,917 | 84,178 |
| вартість модульного мінізаводу | 45,100 | 55,470 | 69,435 | 45,100 | 55,470 | 69,435 | 45,100 | 55,470 | 69,435 |
| вартість ізотермічного автомобіля | 2,433 | 3,545 | 7,090 | 2,433 | 3,545 | 7,090 | 2,433 | 3,545 | 7,090 |
| інші непередбачувані витрати (10,0 %) | 4,753 | 5,902 | 7,653 | 4,753 | 5,902 | 7,653 | 4,753 | 5,902 | 7,653 |
| Середньорічна сума валового прибутку, млн грн |
4,858 | 10,029 | 22,686 | 22,162 | 42,803 | 86,012 | 39,466 | 75,576 | 149,338 |
| Період окупності, років | 10,8 | 6,5 | 3,7 | 2,4 | 1,5 | 1,0 | 1,3 | 0,9 | 0,6 |
| Економічний ефект, млн грн |
-27,994 | -14,770 | 29,254 | 58,525 | 149,097 | 345,883 | 145,045 | 312,963 | 662,513 |
З даних таблиці 3 випливає, що за п’ять років функціонування модульного мінізаводу Tessa 1A308 (5,0 т/добу) буде перероблено понад 9,1 тис. т сировини. За песимістичного сценарію (40% реалізації) валовий прибуток становитиме 24,292 млн грн. За реалістичного (60% реалізації) – 110,812 млн грн, а за оптимістичного (80% реалізації) – 197,331 млн грн.
Враховуючи суму інвестицій 52,286 млн грн (вартість мінізаводу, автомобіля та непередбачених витрат), за п’ять років економічний ефект від проєкту за песимістичного сценарію буде від’ємним (-27,994 млн грн). За реалістичного та оптимістичного сценаріїв він становитиме 58,525 млн грн та 145,045 млн грн прибутку відповідно. Період окупності заводу Tessa 1A308 за реалістичного й оптимістичного сценаріїв складе 2,4 і 1,3 року.
Модульний мінізавод Tessa-1A404 (10,0 т/добу) за п’ять років переробить понад 18,0 тис. т сировини. Валовий прибуток становитиме: 50,147 млн грн (песимістичний сценарій), 214,013 млн грн (реалістичний) та 377,879 млн грн (оптимістичний). Економічний ефект за песимістичних умов буде від’ємним (-14,770 млн грн), а за реалістичних та оптимістичних – 149,097 млн грн і 312,963 млн грн відповідно. Період окупності мінізаводу (10,0 т/добу) складе 1,5 року (реалістичний) та 0,9 року (оптимістичний).
Мінізавод Tessa-1A408 (20,0 т/добу) за п’ять років переробить понад 36,5 тис. т сировини. Валовий прибуток становитиме: 113,431 млн грн (песимістичний сценарій), 430,061 млн грн (реалістичний) та 746,690 млн грн (оптимістичний). Економічний ефект складе 29,254 млн грн (песимістичний сценарій), 345,883 млн грн (реалістичний) та 662,513 млн грн (оптимістичний). Термін окупності інвестицій становитиме 3,7 року, 1,0 та 0,6 року відповідно.
Аналіз ефективності переробки молока у модульних мінізаводах показує, що цей напрям розвитку молочного скотарства дозволяє підвищити ефективність галузі, гарантує високий рівень прибутковості та забезпечить жителів регіону якісною і свіжою молочною продукцією.
Іван ТЕРЕЩЕНКО,
кандидат економічних наук, доцент кафедри маркетингу
Полтавського державного аграрного університету
